Forum www.zwierzakowo1.fora.pl Strona Główna www.zwierzakowo1.fora.pl
Zwierzakowo,miejsce gdzie spotkały się zwierzaki.x dd.
www.zwierzakowo1.fora.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

wszystko o myszoskoczkach

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.zwierzakowo1.fora.pl Strona Główna -> Myszoskoczki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tyna@;***
Prezydent



Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Płeć: Samica

Post Wysłany: Wto 21:00, 24 Cze 2008    Temat postu: wszystko o myszoskoczkach

Myszoskoczki nazywane również Gerbilami (Gerbillinae) - podrodzina ssaków łożyskowych z rzędu gryzoni z rodziny myszowatych. Obejmuje około 110 gatunków niewielkich ssaków zamieszkujących zachodnią i południową Azję i północną Afrykę. Do podrodziny Gerbillinae należą szczury pustynne i liczne gatunki myszoskoczków. Większość zwierząt z podrodziny myszoskoczków charakteryzuje się licznymi przystosowaniami do życia w warunkach pustynnych.

Samo słowo gerbil (upowszechnione jako angielska nazwa podrodziny myszoskoczków) pochodzi od zdrobnienia innej grupy gryzoni jerboa. Jerboa (Dipodidae) sa rodziną gryzoni zupełnie niespokrewnioną z myszoskoczkami, żyją one jednak w podobnych niszach ekologicznych.

Jeden z gatunków z tej podrodziny, wywodzący sie z Mongolii, Meriones unguiculatus, znany w Polsce jako myszoskoczek mongolski stał się popularnym zwierzęciem domowym. Został rozpowszechniony w hodowli dzięki doktorowi Victorowi Schwentkerowi, który w 1954 roku jako pierwszy rozpoczął badania nad tym gatunkiem myszoskoczka sprowadzają go do Stanów Zjednoczonych. Myszoskoczek mongolski jest bardzo wytrzymalym i niewymagającym wielu zabiegów zwierzątkiem, w niewoli żyje nawet do pięciu lat.

Ciało typowego gryzonia z podrodziny myszoskoczków mieści się w przedziale od 150 do 300 milimetrów, włącznie z ogonem, który stanowi około połowę długości całego ciała. Wywodzący się z Turkmenistanu myszoskok wielki (Rhombomys opimus) osiąga długość nawet ponad 400 milimetrów.

Do niedawna podrodzina myszoskoczków (Gerbillinae), podobnie jak podrodzina długowłosych włochatostopych szczurów (Lophiomyinae), zaliczana była do rodziny chomikowatych. Jednak badania genetyczne potwierdziły, że powinny one być zaliczane do rodziny myszowatych.


Systematyka [edytuj]
Do podrodziny Gerbilinae należy 14 rodzajów, 9 podrodzajów i około 110 gatunków. Są to między innymi następujące rodzaje i gatunki:





Niewola [edytuj]
Myszoskoczki to zwierzęta stadne. Najlepiej czują się w grupie co najmniej 2 osobników (najlepiej dwie samice). Jeśli są to samiec i samica można liczyć się z szybkim dochowaniem się potomstwa w liczbie 3-7 osobników. W momencie urodzin samica wchodzi w ruje, w trakcie której może być ponownie zapłodniona. Dlatego w chowie sztucznym zaleca się odosobnienie samicy od samca od momentu urodzin przez okres 7 dni w celu uniknięcia kolejnej ciąży co wiąże sie z dużym wysiłkiem fizycznym dla samicy. Młode myszoskoczki po około 14 dni otwierają oczy. Po kolejnych 14 dni stają się całkowicie samodzielne i pryzmują pokarm stały.

myszoskoczka - Gerbillus
myszoskoczka okazała G. campestris
myszoskocznik - Gerbillurus
myszoskocznik malutki G. paeba
myszoskocz - Dipodillus
myszoskocz naskalny D. maghrebi
myszoskok - Rhombomys
myszoskok wielki R. opimus
gołostópka - Tatera
gołostópka indyjska T. indica
tłustogon - Pachyuromys
tłustogon afrykański P. duprasi
piaskówka - Psammomys
piaskówka P. obesus
myszoskoczek - Meriones
myszoskoczek mongolski M. unguilatus


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Gosia
Stały Bywalec



Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zachodnio-pomorskie
Płeć: Samica

Post Wysłany: Pią 14:40, 18 Lip 2008    Temat postu:

Też kiedyś miałam myszoskoczka!!!
Było mi smutno jak umarł!!!
Ale jak czytam to widzę, że miał u nas dość miłe życie choć nie długie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.zwierzakowo1.fora.pl Strona Główna -> Myszoskoczki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Design by ArthurStyle
Regulamin